0 553 312 3844 mercanbilisim@gmail.com
Turkish English Almanca

DOĞALGAZ TASARRUFU NASIL YAPILIR?

DOĞALGAZ TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz tasarrufu hem kendi ekonomik durumumuzu hem de ülkemizin ekonomik durumunu daha iyi seviyelere getirmek için çok önemlidir. Çevre duyarlılığı açısından önemi ise ayrı bir boyutunu oluşturmaktadır. Evlerimizde alacağımız basit tedbirlerle %60 lara varan tasarruf sağlamak mümkündür. Bu tedbirleri şimdi tek tek ele alalım:

Eğer peteklerinizi ve kombinizi temizletmek isterseniz pratikon.com sitesinden bulunduğunuz il ve ilçe bazında usta bulmanız çok kolay peteklerinizi radyatörlerinizi temizletmek %40 tasarruf sağlayacağı gibi kombinizin sağlığı içinde çok önemlidir.

  1. Bu tedbirlerin en önemlisi ısı yalıtımı ve mantolama sistemleridir. Bu hem doğalgaz tasarufu hem de elektrik tasarrufu açısından çok önemlidir. Ülkemizde yeni yapılan binaların hemen hemen hepsine ısı yalıtımı yapılmaktadır. Fakat eski binaların hiçbirisi bu sisteme sahip değildir. Ülkemizde ki binaların yaklaşık %80 inin ısı yalıtımı bulunmamaktadır. Maliyetini ilerleyen birkaç yıl içerisinde karşılayan bu sistem %50-%70 arasında tasarruf sağlamaktadır. Kullanılan malzemenin kalite ve kalınlığına göre bu oran değişebilmektedir. İnşaat maliyetinin yüzde üç ile yüzde beş arasında bir maliyete mal olmaktadır. İyi bir izolasyon sistemi sadece kışın değil yazında binamızı korumakta, binamızın aşırı ısınmasını engellemekte ve kullanıyorsak klima için de elektrik tasarrufu sağlamaktadır. Çatı yalıtımı, dış duvar yalıtımı, kapı ve pencere yalıtımlarını ayrı ayrı dikkatle üzerinde durulması gerekli izolasyonlardır. Binalarımızın kapı ve pencerelerinin izolasyonu bize yüzde yirmi beşlik bir tasarruf sağlamaktadır. Kapı ve pencerelerimiz kontrol etmeli boşlukları varsa mutlaka kapatılmalı sünger ve benzeri maddelerle mutlaka takviye edilmelidir.
  2. Diğer dikkat edilmesi gerekli husus ısıtma tesisatının doğru bir şekilde döşenmiş olmasıdır. Düz hatlı ve dirseksiz hatların tercih edilmesi daha iyi ısınmamız açısından önemlidir. Evimizde radyatörlerimizin bir kısmı iyi ısınıyor bir kısmı iyi ısınmıyorsa tesisatımızda sorun var demektir. Eğer kombi kullanıyorsak kombinin büyüklüğü de evimiz için yeterli olmalıdır. Odamıza koyduğumuz petek büyüklüğünü sadece odanın büyüklüğüne göre değil  bakısına göre pencere büyüklüğüne göre de hesaplamalıyız. Aksi takdirde verimli ısınamayız.
  3. Yoğuşmalı kombi tercih etmeliyiz. Çünkü yoğuşmalı kombi su buharını yoğunlaştırır bu esnada oluşan enerjiyi radyatöre aktarır. Böylece yakıt  tasarrufu sağlar. Hem çevre kirliliğini de engeller. Evimiz ne kadar küçük olsa da yoğuşmalı kombi mutlaka tercih edilmelidir. Küçük evlere yoğuşmalı kombiye gerek yok sözü tamamen asılsız bir sözdür.
  4. Kombilerin ve doğalgaz tesisatımızın mutlaka bakımı deneyimli ustalar tarafından yapılmalıdır. Doğru kullanım ve yapılan periyodik bakım bize yüzde 15 e varan tasarruf sağlayacaktır. Bacalarımızı mutlaka temizletmeliyiz. Yüzde 20 ye varan tasarruf sağlamış oluruz ve güvenliğimiz açısından çok önemlidir. Ayrıca petek temizliği ve peteklerin havasının alınması da çok önemlidir. Dikkat edilmesi gerekli bu hususlar ısı verimimizi mutlaka artıracaktır.

       

         5. Merkezi sistemlere göre ısı pay ölçerli ısı sistemi çok daha tasarruf sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre kim ne kadar ısı kullandıysa o kadar ödeme yapacağı için hoyratça kullanımın önüne geçilmiş olacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konunun üzerinde çok durmakta ve ısı pay ölçer sisteminin yüzde kırklara varan tasarrufunu sayısal verilerle ortaya koymaktadır

        6. Gün ışığı alırken pencere ve kapılarımızın perdelerinin açık olması gece ise kapalı konuma getirilmesi çok önemlidir. Yüzde yirmiye yakın tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca kullandığımız perdeler ısı akışına kesinlikle engel olmamalıdır.

       7. Oda termostatı ve termostatlı vana mutlaka kullanılmalıdır. Kombi sık sık kapatılıp açılmamalı kullanmadığımız oda ve mekanların petekleri tamamen kapatılmamalı kısık ayara getirilmelidir.     

        8.Termostatın önüne ısı akışını engelleyecek masa kanepe gibi cisimler konulmamalıdır.

       9.Kışın mümkün olduğunca evde çamaşır kurutulmamalı peteklerin üzeri kapatılmamalıdır.

Odalarınızı havalandırırken radyatörlerinizi kapatın. Evlerinizin sıcaklığını aşırıya kaçmadan belirleyin kış günü üzerinizde kısa kollularla oturmak yerine daha kalın giysilerle giyinin.Peteklerinizin tam olarak ısıtmaması durumunda doğalgaz tesisat ustanıza danışabilirsiniz.